Dobrze Zaprojektowane Wnętrze

Dobrze Zaprojektowane Wnętrze to podcast poradnikowo-edukacyjny o projektowaniu wnętrz. Dedykowany jest nie tylko osobom urządzającym swoje mieszkanie czy dom, ale także architektom wnętrz, studentom oraz pasjonatom pięknie zaprojektowanych przestrzeni. Wraz z moimi gośćmi podpowiadam, na co zwrócić uwagę podczas poszczególnych etapów tworzenia wnętrza tj. planowania, remontu, urządzania i dekorowania. W rozmowach skupiam się przede wszystkim na praktycznych wskazówkach, które ułatwią Ci proces urządzania mieszkania/domu i uchronią przed kosztownymi błędami. Podcast prowadzony jest przez Katarzynę Szyc - właścicielkę marki Perler Design z wyposażeniem wnętrz oraz autorkę bloga o wnętrzach i designie. Więcej na temat wnętrz, designu i sztuki piszę na swoim blogu: https://www.perler-design.pl/blog-o-wnetrzach/

Listen on:

  • Podbean App
  • Spotify
  • Amazon Music

Episodes

Thursday Oct 10, 2024

Żyjemy w nieco szalonych czasach, w których jesteśmy nieustannie przebodźcowani, dlatego nasz dom powinien być miejscem, w którym naprawdę możemy odpocząć i zregenerować siły. Ale jak zaprojektować wnętrze, które stanie się naszym prawdziwym azylem? Mam nadzieję, że w odpowiedzi na to pytanie pomoże mi moja dzisiejsza rozmówczyni - Dorota Piolor.
Dorocie zadałam następujące pytania:
Co oznacza dla Ciebie pojęcie "domowy azyl" i jak definiujesz wnętrza, które sprzyjają prawdziwemu odpoczynkowi?
Czy Twoje doświadczenia jako nauczycielki jogi zmieniły Twoje podejście do projektowania wnętrz i wpływają na tworzone przez Ciebie przestrzenie?
Jakie elementy czy rozwiązania powinny znaleźć się we wnętrzu, aby sprzyjało ono odpoczynkowi i regeneracji?
Czy są szczególne kolory, które Twoim zdaniem wspierają tworzenie spokojnej, relaksującej atmosfery?
Jak dużą rolę odgrywa naturalne oświetlenie w kreowaniu wnętrz sprzyjających relaksowi?
Czy możesz podzielić się przykładami materiałów i tekstur, które Twoim zdaniem najlepiej wspierają poczucie komfortu w domu?
Jakie znaczenie ma organizacja i styl przestrzeni w domu – minimalizm vs. eklektyzm – w kontekście odpoczynku i spokoju?
Czy masz jakieś rady dotyczące organizacji przestrzeni, które pozwolą łatwiej odciąć się od codziennych stresów?
Czy istnieją rozwiązania technologiczne, które mogą wspierać tworzenie domowego azylu? Jakie urządzenia lub systemy mogą pomóc w kreowaniu atmosfery spokoju?
Czy sięgasz po inne rozwiązania sensoryczne, takie jak zapachy, rośliny czy dźwięki, które pomagają w zrelaksowaniu się?
Czy możesz podzielić się przykładami projektów, w których udało Ci się stworzyć wnętrza sprzyjające relaksowi? Jakie rozwiązania zastosowałaś w tych przestrzeniach?
Czy widzisz jakieś typowe błędy w projektowaniu wnętrz, które utrudniają relaks – zarówno funkcjonalne, estetyczne, jak i psychologiczne?
Gościni odcinka: Dorota Pilor
Instagram: https://www.instagram.com/dorota_pilor_architekt_wnetrz/https://foorma.pl/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/

Wednesday Sep 25, 2024

Co począć z nieruchomością, która miesiącami czeka na swojego nabywcę lub najemcę? Czy istnieje skuteczny sposób na przyciągnięcie potencjalnych klientów? W dzisiejszym odcinku z Justyną Zaniewską porozmawiamy o home stagingu – czyli sztuce przygotowywania wnętrz do sprzedaży lub wynajmu mieszkania.
Justynie zadałam następujące pytania:
Co stoi za hasłem home staging i dlaczego jest tak ważny przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości?
Możesz wyjaśnić, jak home staging wpływa na pierwsze wrażenie potencjalnych nabywców lub najemców? Mogłabyś opowiedzieć o doświadczeniach Twoich klientów?
Jakie są podstawowe elementy skutecznego home stagingu?
Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowywania nieruchomości? Czy są jakieś elementy wyposażenia, które „sprzedają” wnętrze, czy to raczej zbiór wielu drobnych detali?
Jakie są najczęstsze błędy, które ludzie popełniają podczas home stagingu?
Jak ich unikać i co można zrobić lepiej?
Jakie są różnice w podejściu do home stagingu w zależności od typu nieruchomości?
Jakie są korzyści finansowe płynące z homestagingu? Mogłabyś podać jakieś konkretne przykłady z Twojej pracy?
Czy możesz podać przykłady, kiedy home staging pomógł w wynajmie lub sprzedaży nieruchomości, która długo wisiała na rynku bez odzewu?
Czy dzięki home stagingowi udało się Twoim klientom sprzedać lub wynająć nieruchomość za wyższą cenę niż rynkowa?
Jakie techniki i strategie home stagingowe działają najlepiej na małych przestrzeniach, a jakie na dużych? Czy są jakieś specjalne triki, które sprawiają, że małe mieszkania wydają się większe, a te duże bardziej przytulne?
Czy aktualnie są jakieś konkretne style dekoracyjne, które są bardziej skuteczne w przyciąganiu potencjalnych nabywców lub najemców?
Jak dopasować styl wnętrza do oczekiwań grupy docelowej (np. mieszkanie dla studentów, dla rodziny z dziećmi, dla starszej pary)? Czy są jakieś konkretne reguły, które ułatwiają wynajem lub sprzedaż konkretnej grupie docelowej?
Jakie elementy wyposażenia wnętrza powinny zostać uwzględnione w homestagingu, a jakie można pominąć?
Co zrobić z osobistymi przedmiotami i jak je odpowiednio zneutralizować?
Jakie są najnowsze trendy w home stagingu, które warto wziąć pod uwagę w 2024 roku?
Czy home staging można zrobić samodzielnie, czy lepiej zatrudnić profesjonalistę?
Z jakimi kosztami należy się liczyć, przygotowując nieruchomość do home stagingu? Jakie są typowe wydatki na zakup produktów oraz wynagrodzenie projektanta? Jaki procent wartości sprzedaży lub wynajmu może stanowić inwestycja w home staging?
Czy wszystkie obiekty do home stagingu trzeba kupić, czy część można wypożyczyć? Czy masz jakieś triki, w jaki sposób zachęcić producenta do wypożyczenia wyposażenia wnętrz?
Czy są jakieś różnice między przygotowywaniem nieruchomości pod sprzedaż a wynajem?
Home staging to jedno, a drugie, to wykonanie zdjęć. Jakie detale są kluczowe dla uzyskania atrakcyjnych zdjęć i czy rekomendujesz tutaj zatrudnienie profesjonalnego fotografa?
Czy możesz podzielić się swoimi ulubionymi historiami sukcesu związanych z home stagingiem?
Gościni odcinka: Justyna Zaniewska
Instagram: https://www.instagram.com/justhomestaging/https://justhomestaging.pl/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/

Wednesday Sep 11, 2024

Nie zliczę, ile razy w moim najbliższym otoczeniu usłyszałam obawy związane z wyburzaniem ścian. Lęk przed komplikacjami technicznymi czy wysokimi kosztami zniechęcił niejedną osobę do wprowadzenia radykalnych zmian. Aby rozwiać wątpliwości związane z tym tematem, do dzisiejszej rozmowy zaprosiłam architektkę wnętrz Zuzę Pikiel, dla której zmiany układów funkcjonalnych m.in. w mieszkaniach deweloperskich to chleb powszedni.
Zuzie zadałam następujące pytania:
W jakich sytuacjach najczęściej sugerujesz swoim klientom wyburzanie ścian w celu zmiany układu funkcjonalnego? Kiedy zasugerowałabyś naszym słuchaczom takie zmiany?
Na jakim etapie planowania warto rozważyć zmiany funkcjonalne, takie jak wyburzanie ścian? Czy można to zrobić jeszcze przed ukończeniem budowy budynku?
Jakie są najczęstsze obawy klientów związane z wyburzaniem ścian i jak je rozwiewasz?
Czy są sytuacje, w których lepiej zrezygnować z wyburzania ścian?
Jakie są najczęstsze wyzwania techniczne i logistyczne związane z wyburzaniem ścian?
Jakie kroki przygotowawcze należy podjąć przed przystąpieniem do wyburzania ścian?
(pytania o pozwolenia, konsultacje z architektem/ inżynierem, itp.)
Jakie narzędzia i technologie pomagają w planowaniu i realizacji takich zmian?
Jakie ściany w mieszkaniach deweloperskich można bezpiecznie wyburzyć, a które są nośne i wymagają dodatkowych działań? Jak można to samodzielnie sprawdzić do jakiej dokumentacji zerknąć w tym celu?
Jak radzić sobie z instalacjami (elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi, wentylacyjnymi) podczas wyburzania i przenoszenia ścian? Czy one stanowią duże wyzwanie?
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyburzaniu ścian i jak ich unikać?
Czy są typowe układy mieszkań deweloperskich, które najczęściej wymagają zmian?
Jakie są korzyści płynące ze zmian układów funkcjonalnych poprzez wyburzanie i przenoszenie ścian?
Jakie są koszty związane z wyburzaniem ścian i zmianami układu funkcjonalnego?
Czy są sposoby na optymalizację kosztów takich zmian?
Jakie materiały budowlane są najlepsze do wykorzystania przy takich zmianach?
Jakie problemy mogą pojawić się podczas wyburzania i przenoszenia ścian, i jak sobie z nimi radzić?
Jakie są najnowsze trendy w zmianach układów funkcjonalnych w nowoczesnych mieszkaniach deweloperskich?
Czy wyburzanie ścian i zmiany układu funkcjonalnego mogą wpływać na wartość nieruchomości?
Gościni odcinka: Zuza Pikiel
Instagram: https://www.instagram.com/zuza.pikiel_studio/https://zuzapikiel.pl/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/

Thursday Aug 29, 2024

Czy właśnie stoisz przed wyzwaniem wyremontowania mieszkania w kamienicy? A może marzysz o zakupie takiej przestrzeni, ale obawiasz się, że remont może być zbyt dużym wyzwaniem? Te wiekowe wnętrza rzeczywiście potrafią skrywać liczne trudności, zwłaszcza gdy wymagają generalnego remontu. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się, jak wygląda ten proces z perspektywy Moniki Sałaty, doświadczonej architektki wnętrz, która podjęła się gruntownej odnowy swojego kamienicznego mieszkania.
Monice zadałam następujące pytania:
Co sprawiło, że zdecydowałaś się zamieszkać w kamienicy, i dlaczego wybrałaś mieszkanie wymagające totalnego remontu?
Czy planowanie i aranżowanie Twojego kamienicznego mieszkania różniło się od projektowania przestrzeni, którymi zajmujesz się na co dzień?
Podejrzewam, że jak na kamienicę przystało, podczas remontu pojawiło się wiele „niespodzianek” i wyzwań. Czy możemy omówić każde z nich?
Czy w Twoim mieszkaniu były oryginalne elementy (sztukaterie, drewniane podłogi, okna), które wymagały współpracy z konserwatorem zabytków lub specjalistycznymi rzemieślnikami? Jakie wyzwania napotkałaś przy znalezieniu odpowiednich fachowców i koordynacji prac?
Czy pojawiły się jakieś problemy z instalacjami - elektryczną, hydraulicznąlub wentylacyjną? Jakie kroki podjęłaś, aby je rozwiązać?
Czy musiałaś zmierzyć się z wyzwaniami przy planowaniu układu funkcjonalnego mieszkania? Kamieniczne mieszkania często mają amfiladowy układ – jak było w Twoim przypadku? Jakie zmiany wprowadziłaś, aby dostosować przestrzeń do swoich potrzeb?
Czy izolacja termiczna i system grzewczy stanowiły dla Ciebie wyzwanie? Jak sobie z tym poradziłaś?
Czy musiałaś zmierzyć się z niespodziewanymi odkryciami w strukturze budynku, które wymagały dostosowania planów projektowych? Jakie rozwiązania zastosowałaś?
Czy pojawiły się jakieś problemy związane z wilgocią lub pleśnią? Jakie kroki podjęłaś, aby je wyeliminować?
Czy napotkałaś wyzwania w związku ze znalezieniem odpowiednich specjalistów i rzemieślników do realizacji prac?
Czy musiałaś zmierzyć się z wyzwaniami przy zachowaniu i odnowieniu oryginalnych podłóg lub sufitów w mieszkaniu?
Czy były jeszcze inne wyzwania, z którymi musiałaś się zmierzyć podczas całego procesu urządzania mieszkania?
Jakie różnice zauważasz w podejściu do urządzania mieszkań w kamienicach w porównaniu do mieszkań z deweloperskich? Co jest kluczowe w pracy z takimi przestrzeniami?
Czy musiałaś wprowadzać modyfikacje w swoich planach projektowych z powodu niespodziewanych odkryć?
Czy są jakieś powszechne przekonania na temat urządzania mieszkań w kamienicach, które chciałabyś zweryfikować na podstawie swoich doświadczeń?
Jakich porad udzieliłabyś innym projektantom wnętrz oraz klientom planującym urządzenie mieszkania w kamienicy?
Czy po tym doświadczeniu zmieniłabyś coś w swoim podejściu do projektowania wnętrz w starych budynkach?
Jaka jest największa lekcja, jaką wyciągnęłaś z tego doświadczenia?
Gościni odcinka: Monika Sałata
Instagram: https://www.instagram.com/salata_architektura_wnetrz/https://monikasalata.com/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/

Wednesday Aug 14, 2024

Do tego, że wnętrza, w których przebywamy mają na nas ogromny wpływ, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to, podczas projektowania przestrzeni, rzadko sięgamy po odkrycia z dziedziny neurobiologii i psychologii, które mogłyby pomóc nam w tworzeni przestrzeni pozytywnie wpływających na nasze samopoczucie i zdrowie. Myślę, że warto to zmienić, dlatego w dzisiejszej rozmowie, wraz z Sylwią Szcześniak, ekspertką w dziedzinie neuroarchitektury, przyjrzymy się, jak świadome projektowanie przestrzeni może oddziaływać na nasz mózg i życie codzienne.
Sylwii zadałam następujące pytania:
Czym w ogóle jest neuroarchitektura? Jakie są jej główne zasady i cele? Jakie dziedziny nauki łączy neuroarchitektura?
Co skłoniło Cię do specjalizowania się w neuroarchitekturze? Jakie były Twoje pierwsze kroki w tej dziedzinie?
Czy neuroarchitektura różni się w swoich założeniach od psychologii wnętrz, bo widzę tu wiele elementów wspólnych? Jakie są główne różnice i podobieństwa między neuroarchitekturą a psychologią wnętrz?
W jaki sposób neuroarchitektura różni się od tradycyjnego projektowania wnętrz? Czy możesz podać przykłady konkretnych projektów, które ilustrują te różnice?
Jakie korzyści zdrowotne można uzyskać dzięki neuroarchitekturze? Czy masz przykłady na to, jak neuroarchitektura wpłynęła na zdrowie i samopoczucie użytkowników przestrzeni?
Jakie elementy wnętrz są najważniejsze z punktu widzenia neuroarchitektury?
Jakie znaczenie mają światło, kolory, materiały, tekstury, zapachy i akustyka w neuroarchitekturze? (chciałabym pokrótce omówić każde z nich)
Czy istnieją badania naukowe, które potwierdzają wpływ wnętrz na nasz mózg i zdrowie? Jakie są najbardziej przekonujące wyniki badań w tej dziedzinie?
Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz, które mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie? Jakie konkretne problemy projektowe zauważasz najczęściej w przestrzeniach, które nie uwzględniają zasad neuroarchitektury?
Jakie proste zmiany można wprowadzić w swoim domu, aby poprawić zdrowie i samopoczucie zgodnie z zasadami neuroarchitektury? Jakie są Twoje ulubione szybkie rozwiązania, które polecasz swoim klientom?
Gościni odcinka: Sylwia Szcześniak
Instagram: https://www.instagram.com/mariposa.interiors/
https://www.instagram.com/wnetrzetosztuka/
WWW:https://wnetrzetosztuka.pl/https://mariposa.zone/https://www.respir.it/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/
https://www.perler-design.pl/

Wednesday Jun 12, 2024

Czy kiedy projektujesz lub urządzasz wnętrze, bierzesz pod uwagę również akustykę pomieszczenia? Jeśli nie, to czy wiesz, że zła akustyka w mieszkaniu może wyraźnie obniżyć jakość życia? Zakłócenia snu, zwiększony poziom stresu czy obniżona zdolność koncentracji to tylko niektóre z długiej listy potencjalnych skutków. Zła akustyka może prowadzić również do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie czy choroby serca.
Ten temat jest naprawdę istotny, dlatego przegadałam go z Jerzym Herse – ekspertem w dziedzinie akustyki, który tematem interesuje się już od niemal dwudziestu lat, a od trzynastu prowadzi firmę Nyquista specjalizującą się w poprawie jakości akustycznej pomieszczeń. Firma, która zaczynała w skromnym garażu, obecnie zatrudnia czterdzieści osób i posiada zaawansowane zaplecze maszynowe.
Jerzemu zadałam następujące pytania:
Po co w ogóle zajmować się akustyką wnętrza? Czy ma ona wyraźny wpływ na nasz komfort, nastrój i samopoczucie?
Jakie są najważniejsze aspekty związane z akustyką, o których należy pamiętać podczas projektowania wnętrza?
Na jakim etapie projektu wnętrza i budowy domu należy pomyśleć o akustyce, aby uzyskać najlepsze rezultaty? Czy jest taki etap w projekcie, który już bardzo utrudnia wprowadzenie efektywnych zmian poprawiających akustykę?
Skąd biorą się problemy akustyczne, takie jak dudnienie, echo i pogłos, i jakie są ich główne przyczyny?
Jak te problemy, ( dudnienie, echo i pogłos), wpływają na jakość komunikacji, komfort akustyczny i koncentrację w pomieszczeniach?
Jakie kroki warto podjąć, aby zapewnić w przestrzeni dobrą jakość dźwięku?
Jakie rodzaje materiałów są najbardziej skuteczne w poprawianiu akustyki wnętrz, (np. w zakresie redukcji pogłosu, dudnienia czy zniekształceń dźwięku)? Czy znaczenie ma wyłącznie surowiec, czy również jego faktura oraz grubość)?
Czy symulacja akustyczna jest skuteczną metodą do weryfikacji akustyki w pomieszczeniu? Czy są jakieś inne metody, które w obiektywny sposób weryfikują akustykę we wnętrzach?
Jak dostosować projekt akustyczny do różnych rodzajów pomieszczeń? Czy inne parametry należy zapewnić w sypialni, a inne w salonie czy domowym biurze?
Czy istnieją proste metody lub techniki, które poprawiają akustykę w już wykończonym pomieszczeniu, kiedy nie mamy budżetu na większe zmiany? Czy wypełnienie wnętrza tkaninami i bibelotami wystarczy, aby rozwiązać problem pogłosu?
Jakie są najczęstsze problemy, na które można się natknąć, kupując produkty mające na celu poprawę akustyki wnętrza? Jak ich unikać, aby nie rozczarować się efektem?
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez architektów wnętrz w kontekście akustyki i jak ich unikać?
Czy możesz podzielić się przykładami projektów, w których poprawa akustyki znacznie wpłynęła na jakość życia lub pracy w pomieszczeniach? Jakie rozwiązania zastosowaliście?
Jakie są Twoje rekomendacje dla architektów wnętrz i osób na etapie remontu, które pozwolą uniknąć negatywnych efektów złej akustyki?
Gość odcinka: Jerzy Herse z Nyquista
Instagram: https://www.instagram.com/by.nyquista/https://nyquista.pl/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/
Wszystkie odcinki podcastu Dobrze Zaprojektowane Wnętrze odsłuchać można również na Spotify:https://open.spotify.com/show/64yLvr7WvNeKv2NXAegXoE?si=P-2xNWjbQ9627beUFWsdrg&nd=1

Wednesday May 22, 2024

W dzisiejszym odcinku, wraz z architektką i projektantką wnętrz - Dominiką Strzałką-Rogal, zastanowimy się, czy to, co aktualnie uważamy za nowe i innowacyjne, nie jest po prostu inspirowane przeszłością.
Dominice zadałam następujące pytania:
Czy jako architekt wnętrz, Ty również zauważasz liczne nawiązania do przeszłości w obecnych trendach?
Wiem, że ten temat jest dla Ciebie istotny. Ciekawa jestem, dlaczego uważasz, że wiedza na temat nawiązań współczesnych trendów do historii ma znaczenie? Czy myślisz, że większa świadomość w tym temacie wpływa na jakość projektów?
Z jakich okresów historycznych, według Twoich obserwacji, czerpiemy obecnie najwięcej inspiracji? Możesz podać konkretne przykłady zarówno w designie, jak i aranżacji wnętrz?
Jak myślisz, co wpłynęło na to, że aktualnie wybiły się takie, a nie inne trendy w designie?
Dlaczego, Twoim zdaniem, niektóre trendy przemijają, aby później ponownie zyskać na popularności? Chodzi mi o to, jakie czynniki przyczyniają się do cykliczności w designie?
Czy uważasz, że inspiracje z przeszłości są przejmowane dosłownie, czy raczej adaptujemy je w uwspółcześnionej formie? Czy zdarza się, że niektóre projekty wydają się być bezpośrednio przeniesione z minionych dekad?
Czy uważasz, że reinterpretacja elementów z przeszłości to brak oryginalności, czy raczej naturalna kolej rzeczy?
Jak daleko w przeszłość sięgamy jako projektanci, w poszukiwaniu inspiracji? Masz poczucie, że skupiamy się głównie na ostatnim stuleciu, czy też sięgamy dalej wstecz?
Czy Ty również zawierasz w swoich projektach nawiązania do historii? Z jakich kierunków w designie lubisz czerpać?
Gościni odcinka: Dominika Strzałka-Rogal z Lessness (architektka i architekta wnętrz w jednym)
Instagram: https://www.instagram.com/lessnessstudio/https://lessness.pl/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/

Tuesday May 07, 2024

Jak projektować wnętrza, które przetrwają próbę czasu, pomimo zmieniających się trendów? W dzisiejszym odcinku, wraz z Kasią Kronberger, zastanowimy się, czy w ogóle istnieje uniwersalna recepta na stworzenie ponadczasowych przestrzeni i w jaki sposób zrównoważone projektowanie łączy się z tym tematem.
Kasi zadałam następujące pytania:
Ogólne Podejście
Czy możesz opowiedzieć, co dla Ciebie oznacza ponadczasowość w projektowaniu wnętrz?
Co dla Ciebie oznacza zrównoważone projektowanie wnętrz i co ma wspólnego z ponadczasowymi wnętrzami?
Jakie jest Twoje podejście do trendów w projektowaniu wnętrz? Czy starasz się je śledzić, ignorować, czy może adaptować w swoich projektach? Czy uważasz, że da się je połączyć ze zrównoważonym podejściem?
Zrównoważony Rozwój
Jakie zrównoważone praktyki uważasz za kluczowe przy tworzeniu ponadczasowych wnętrz?
Jakie są największe wyzwania w projektowaniu wnętrz, które mają być zrównoważone i ponadczasowe jednocześnie?
Jakie materiały i tekstury uważasz za ponadczasowe? Czy zawsze wpisują się one w filozofię zrównoważonego rozwoju?
Estetyka i Ponadczasowość
Jakie cechy estetyczne uważasz za kluczowe dla tworzenia ponadczasowego wnętrza?
Czy istnieją konkretne style lub okresy w historii designu, które uważasz, że zasługują na miano ponadczasowych?
Jakie wyzwania wiążą się z utrzymaniem ponadczasowej estetyki w dynamicznie zmieniających się trendach?
Jakie role odgrywają kolor i światło w tworzeniu ponadczasowego wnętrza?
W jaki sposób projektujesz, aby Twoje wnętrza były odporne na zmienne trendy?
Praktyczne Porady i Inspiracje
Czy masz w głowie projektantów, których projekty uważasz za doskonały przykład estetyki ponadczasowej?
Jakie rady dałabyś młodym projektantom dążącym do tworzenia wnętrz, które są zarówno zrównoważone, jak i ponadczasowe?
Gościni odcinka: Kasia Kronberger ze Studia Bosko
Instagram: https://www.instagram.com/studio.bosko/https://bosko.studio/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/

Tuesday Mar 12, 2024

Jakie kwestie należy rozważyć, wybierając podłogę do wnętrz? Dziś, razem z moimi gośćmi – Amelią i Filipem z pracowni Kohlrabi – omówimy kluczowe kryteria wyboru, przeanalizujemy różne rodzaje materiałów oraz zajmiemy się aspektami estetycznymi i praktycznymi dotyczącymi posadzek.
Amelii i Filipowi zadałam następujące pytania:
Podstawy wyboru podłogi:
Jakie są najważniejsze kryteria, które bierzecie pod uwagę przy wyborze podłogi do różnych pomieszczeń w domu?
Czy istnieją uniwersalne rodzaje podłóg, które sprawdzą się w większości wnętrz, czy raczej powinniśmy dostosować wybór do konkretnego pomieszczenia?
Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze podłogi do intensywnie użytkowanych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy salon?
Surowce i materiały:
Jakie są podstawowe rodzaje materiałów podłogowych dostępnych na rynku? Po jakie sięgacie najczęściej i dlaczego?
Jakie są zalety i wady poszczególnych materiałów podłogowych z Waszego doświadczenia, np. drewna, mikrocementu?(trwałość, komfort użytkowania i łatwość czyszczenia i konserwacji podłogi)
Aspekty estetyczne:
W jaki sposób kolor, faktura i wzór podłogi wpływa na optykę wnętrza? Czy macie w tym aspekcie jakieś swoje triki i sprawdzone sposoby?
Układ i montaż:
W jaki sposób różne metody układania podłóg (np. deski ułożone równolegle, w jodełkę, w szachownicę) wpływają na percepcję przestrzeni?
W kontekście instalacji, jakie rodzaje podłóg są najłatwiejsze do zamontowania, minimalizując potrzebę angażowania specjalistów? A które z nich są bardziej wymagające pod względem fachowej wiedzy i doświadczenia, co może prowadzić do trudności w znalezieniu kwalifikowanych wykonawców i zwiększać ryzyko błędów montażowych?
Jakość i trwałość:
Na co zwrócić uwagę, oceniając jakość podłogi przed zakupem?
Jakie są oznaki wysokiej jakości podłogi i jak długo możemy oczekiwać, że posłuży nam dany typ podłogi?
Koszty i budżet:
Jakie są koszty związane z zakupem i montażem różnych typów podłóg?
Konserwacja i pielęgnacja:
Myślę, że przy wyborze podłogi do wnętrz, warto też mieć świadomość, jakie są najlepsze praktyki w zakresie konserwacji i pielęgnacji różnych typów podłóg. Które typy podłóg z Waszego doświadczenia wymagają najmniejszego zachodu, a które potrzebują regularnej i/lub kosztownej pielęgnacji?
Dodatkowe pytania:
Jak ważna jest zgodność podłogi z systemami ogrzewania podłogowego i na co zwrócić uwagę przy ich łączeniu? Które posadzki sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym, a które zdecydowanie nie?
Jakie są najnowsze trendy w doborze podłóg do wnętrz? Czy jakieś materiały/wzory są aktualnie wyjątkowo często wykorzystywane w topowych projektach?
Jakie są Waszym zdaniem najczęstsze błędy przy wyborze i montowaniu podłogi i jak ich unikać?
 
Goście odcinka: Amelia Symonowicz i Filip Symonowicz z pracowni architektury wnętrz Kohlrabi
Instagram: https://www.instagram.com/kohlrabi_architektura/https://kohlrabi.pl/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/

Thursday Feb 08, 2024

Czy prawdziwy luksus wymaga złotych klamek i marmurowych posadzek, czy może tkwi w czymś znacznie subtelniejszym? W dzisiejszym odcinku, wraz z Kasią Burak i Tosią Sadurską z pracowni architektury wnętrz „Fuga”, badałyśmy, jak stworzyć luksusowe wnętrze bez oczywistych symboli bogactwa.
Kasi i Tosi zadałam następujące pytania:
Czy Waszym zdaniem definicja luksusu we wnętrach przeszła w ostatnim czasie jakąś transformację? Jak obecne trendy i zmieniające się potrzeby ludzi wpływają na to, co obecnie uważamy za luksusowe?
Czy mogłybyście zdefiniować, co rozumiecie przez pojęcie "cichy luksus" w kontekście aranżacji wnętrz?
Oszczędność czasu znalazła się na pierwszym miejscu w Waszym drafcie. Ciekawa jestem, co kryje się za tym hasłem w kontekście luksusowych wnętrz. Jakie innowacyjne rozwiązania w domu uważacie za najbardziej efektywne w oszczędzaniu czasu i zwiększaniu komfortu życia?
Jaką rolę odgrywają sztuka i ikony designu w tworzeniu luksusowych, ale jednocześnie wartościowych inwestycyjnie wnętrz?
Ciekawa jestem również tego, co kryje się za hasłem indywidualizm, bo ten punkt również znalazł się wysoko na Waszej liście elementów utożsamianych z luksusowym wnętrzem?
A jakie znaczenie ma komfort i wygoda w kontekście nowoczesnego luksusu? Czy możecie wymienić elementy wyposażenia domu, które według Was są kluczowe dla stworzenia przestrzeni zapewniającej maksymalny komfort i relaks?
W jaki sposób wybór materiałów wykończeniowych wpisuje się w koncepcję luksusu we wnętrzach, biorąc pod uwagę ich wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców? Jakie materiały i technologie są według Was najlepszym wyborem, aby połączyć luksus z dobrym samopoczuciem?
W jaki sposób elementy naturalne wpisują się w koncepcję luksusowych wnętrz? Jakie elementy naturalne uważacie za najbardziej efektywne w poprawie dobrostanu psychicznego i fizycznego mieszkańców, jednocześnie dodając luksusowego charakteru wnętrzom?
Jak ekologia łączy się z luksusem w projektowaniu wnętrz? Jakie zrównoważone i ekologiczne rozwiązania uważacie za kluczowe w tworzeniu luksusowych wnętrz, które są zarówno eleganckie, jak i przyjazne dla środowiska?
Czy funkcjonalność może być synonimem luksusu we wnętrzach? Jakie aspekty ergonomii i funkcjonalności przestrzeni uważacie za niezbędne do stworzenia wnętrza, które jest zarówno luksusowe, jak i wygodne?
A jak rzemiosło i praca ludzkich rąk wpisują się w nowoczesną koncepcję luksusu? Czy wykorzystujecie rzemieślnicze elementy w swoich projektach?
Czy możecie przytoczyć przykłady elementów symbolizujących nowoczesny luksus? Jakie konkretne elementy, takie jak materiały wykończeniowe czy technologie domowe, uważacie za najlepsze reprezentacje nowoczesnego luksusu we wnętrzach?
 
Gościnie odcinka: Katarzyna Burak i Antonina Sadurska, architektki wnętrz z pracowni FUGAInstagram: https://www.instagram.com/fuga_architektura_wnetrz/https://www.fugaarchitektura.pl/
Prowadząca odcinek: Katarzyna Szyc, twórczyni marki Perler DesignInstagram: https://www.instagram.com/perler_design/https://www.perler-design.pl/

Image

Your Title

This is the description area. You can write an introduction or add anything you want to tell your audience. This can help potential listeners better understand and become interested in your podcast. Think about what will motivate them to hit the play button. What is your podcast about? What makes it unique? This is your chance to introduce your podcast and grab their attention.

Copyright 2022 All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20240731